8 września

Do obrony przed czołgami wykorzystano działa polowe 75mm.
Baterią na Mokotowie (4 działa) dowodził por. Zygmunt Podhorecki, prymus Szkoły Podhorążych Rezerwy, który obronę odcinka objął w przypadkowych okolicznościach. Działa były rozmieszczone w Al. Niepodległości róg Ursynowskiej (pchor. Momot), na Krasickiego róg Ursynowskiej (kpr. Judkiewicz), na Puławskiej róg Ursynowskiej (pchor. Lange) i na Belwederskiej róg Dolnej (plut. Antoni Brzeski).
Ok. godziny 18 czołgi niemieckie dotarły do Warszawy. Pokazały się na końcu ulicy Krasickiego. Gdy dotarły do rogu Naruszewicza odezwało się polskie działo. Trafiony! Ogień kaemów przepędził niemiecką piechotę. Wieczorem por. Podhorecki zarządził wypad. Wyparto osłonę, z czołgu zabrano dokumenty i wycofano się. Niemiecka artyleria otworzyła gwałtowny ogień.

Mokotów na linii ulicy Ursynowskiej bronił się aż do kapitulacji. Wszyscy (choć minimalnie interesujący się historią) wiedzą o ul. Opaczewskiej, jest tam pomnik, obchodzone są uroczystości, tu nie ma nawet małej tablicy z plexi.

Na zdjęciu: Krasickiego od Ursynowskiej (plus niewielki fragment Kazimierzowskiej). Okopane tu działo baterii ppor. Podhoreckiego zatrzymało niemieckie czołgi w dniu 8 września 1939 i utrzymywało pozycję aż do kapitulacji.

19390908

Comments

Nie znam tych faktów, choć od urodzenia mieszkałem na Ursynowskiej, codziennie chodziłem do szkoły nr 157, mała tablica wiele mogłaby nauczyć.

Skomentuj

Plain text

  • Żadne tagi html nie są dozwolone.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.