Radiostacja im. Stefana Starzyńskiego

Fort Mokotów.
Z tego miejsca od 7 września (po wysadzeniu masztu w Raszynie) transmitowano (Warszawa II) słynne przemówienia Stefana Starzyńskiego (nagrywane były w budynku Polskiego Radia przy ulicy Zielnej 25).
Przy uruchomieniu radiostacji kluczową rolę odegrał Józef Kosacki (pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Kosacki) znany głównie jako światowej sławy konstruktor wykrywacza min.
Radiostacja zamilkła 23 września po uszkodzeniu elektrowni na Powiślu. Później uruchomiono krótkofalówkę i 30 września pożegnano się ze słuchaczami. Ostatni komunikat wygłosili: po polsku – Józef Małgorzewski, po angielsku – Jeremi Przybora i po francusku – Maria Stpiczyńska.
"Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!"

Swoje przemówienia prezydent Starzyński wygłaszał zachrypniętym głosem, z całym zmęczeniem, bez kartki i bez przygotowania.
23 września padły takie słowa:
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości...
I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce – gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki – dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale – nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały."
Oryginalne nagranie podobno się zachowało ale niestety nikt nie wie gdzie.
Przemówienie z innego dnia: https://www.youtube.com/watch?v=D4zVHkaqN9Q

Tablica upamiętnia otwarcie radiostacji w roku 1946

https://www.facebook.com/mokowawpl/photos/a.105196329812063.1073741827.105194693145560/190551737943188/?type=3
Fort Mokotów, 2005