Radiostacja im. Stefana Starzyńskiego

Fort Mokotów.
Z tego miejsca od 7 września (po wysadzeniu masztu w Raszynie) transmitowano (Warszawa II) słynne przemówienia Stefana Starzyńskiego (o ile dobrze rozumiem przemówienia nagrywane były w budynku Polskiego Radia przy ulicy Zielnej 25).
Przy uruchomieniu radiostacji kluczową rolę odegrał Józef Kosacki https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Kosacki znany głównie jako światowej sławy konstruktor wykrywacza min.
Wg niektórych źródeł radiostacja zamilkła 25 września, wg innych ze słuchaczami pożegano się 30 września (być może po zawieszeniu broni uruchomiono ją ponownie): po polsku – Józef Małgorzewski, po angielsku – Jeremi Przybora i po francusku – Maria Stpiczyńska.
Ostatni komunikat Polskiego Radia: "Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!"

Swoje przemówienia prezydent Starzyński wygłaszał zachrypniętym głosem, z całym zmęczeniem, bez kartki i bez przygotowania.
23 września padły takie słowa:
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości...
I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce – gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki – dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale – nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały."
Oryginalne nagranie podobno się zachowało ale niestety nikt nie wie gdzie.
Przemówienie z innego dnia: https://www.youtube.com/watch?v=D4zVHkaqN9Q
Tablica upamiętnia otwarcie radiostacji w roku 1946

https://www.facebook.com/mokowawpl/photos/a.105196329812063.1073741827.105194693145560/190551737943188/?type=3&theater