Dom państwa Hörl

"zatrzymaliśmy się w willi pani pułkownikowej Herlowej na ulicy Okrężnej, od strony szosy Wilanowskiej. Dlatego o tym mówię, bo to jest specjalna historia tej rodziny. Pan pułkownik Herl został rozstrzelany w Nowosybirsku. Syn państwa Herlów, jako „cichociemny” był zrzucony w Polsce, zginął. Nas przyjmowała żona pułkownika i córka. Jedna był Zofia i druga była Zofia. Panna Zosia w tym czasie mogła mieć osiemnaście, dziewiętnaście lat. Przepiękna dziewczyna, dobrze zbudowana, śliczne oczy, wzór wszystkich cnót powiedziałabym, bardzo efektowna babka. One siedziały w konspiracji obydwie, ale nie miały przydziału. Przede wszystkim nas przyjęła pani Herlowa do swojej willi. Opowiadała nam pani pułkownikowa, że dopiero przed samą wojną skończyli budowę wilii, że wszystkie oszczędność... Bardzo skromnie żyli po to, żeby dom wybudować, bardzo dbała o dom. Niestety, pierwszy pocisk, który trafił na Sadybie padł w willę pani Herlowej. Natomiast pod koniec oblężenia Sadyby spadła bomba. Zrujnowała cały dom, zasypała powstańców i zasypała i panią Herlową i pannę Zosią. Obydwie zginęły pod gruzami własnej willi. Calusieńka rodzina, wszyscy zginęli."

Teresa Tyrajska, Archiwum Historii Mówionej, 1944.pl

W zacytowanym tekście jest trochę niedokładności dlatego:

Wilhelm Hörl
(ur. 8 kwietnia 1893, zm. w kwietniu 1940 w Charkowie) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler orderu Virtuti Militari, ofiara zbrodni katyńskiej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_H%C3%B6rl

Jan Wilhelm Hörl vel Stanisław Kolski vel Jan Halicki, pseud.: „Frog”, „Flet” (ur. 28 maja 1921 w Sulejówku, zm. 7 maja 1943 w Warszawie) – podporucznik broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych, cichociemny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_H%C3%B6rl

Zofia Hörl - siostra Aleksandra Żabczyńskiego, córka generała Wojska Polskiego Aleksandra Daniela Żabczyńskiego.

W miejscu domu państwa Hörl obecnie stoi komenda policji. Jedno z setek czy nawet tysięcy miejsc na Mokotowie nie upamiętnionych (kiedyś zrobię listę).

https://www.facebook.com/mokowawpl/photos/a.105196329812063.1073741827.105194693145560/545175695814122/?type=3